
Gwoli wstępu – Mentalność antykapitalistyczna, jak sam tytuł wskazuje, jest pracą socjologiczną. Nie rozumiem więc oburzeń, że za mało w niej było ekonomii. Takie oskarżenia mogły wysunąć tylko osoby, które nie rozumieją, że ekonomia zajmuje się ludzkim działaniem, a nie ludzką mentalnością.
Co do samego eseju, to uważam go za wyśmienity. Mówi bardzo dużo o mentalności mas, biurowych pracowników umysłowych, próżniaczych dziedziców dużych majątków, intelektualistów oraz artystów. Krótko i treściwie wyjaśnia czym jest kapitalizm i jakiego są jego konsekwencje i na tej bazie przechodzi do lokowania w nim wymienionych grup, przedstawia ich zarzuty i bezlitośnie się z nimi rozprawia.
Najbardziej zrobiła na mnie wrażenie obrona kultury w kapitalizmie (przewyższając nawet mój niesmak wywołany estetycznym subiektywizmem Misesa), bo nigdy tak o tym nie myślałem, ale de facto epoka kapitalistyczna wydała mnóstwo wspaniałych pisarzy i muzyków. Współistniejąca z nimi, niewymagająca popkultura nie powinna więc razić. Jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie mas, które w kulturze się nie orientują, ale też mają swoje potrzeby i wreszcie mają pieniądze na ich zaspokajanie. Są oczywiście ciemne strony popkultury, jak np. powieści kryminalne, bo jak dowodzi Mises, są one przejawem mentalności antykapitalistycznej, cieszącej się strącaniem z piedestałów ludzi, którzy z racji piastowania czcigodnych ról w społeczeństwie, stoją początkowo poza wszelkimi podejrzeniami. Osoba, której nie wyszło w życiu, utożsamiająca się z detektywem, czuje niebywałą przyjemność, gdy upodli jakiegoś człowieka sukcesu, a najlepiej jak wykaże, że sukces przestępcy opierał się na oszustwach, łapówkach i innych niecnych uczynkach. Ktoś może powiedzieć, że wcale tak wszystkie kryminały nie wyglądają i zapewne będzie miał rację. Nie wiem czy tendencja zmieniła się od czasów Misesa, ale nie mam ochoty tego sprawdzać, bo ten gatunek zupełnie mnie nie pociąga.
Co tu dużo mówić – polecam. Polecam zarówno ludziom z dużą wiedzą na temat ekonomii i filozofii politycznej, jak i tym, którzy nie przeczytali nigdy żadnej poważnej pozycji na te tematy. Obie te grupy będą raczej usatysfakcjonowane.

W książce „Planowany Chaos” Ludwig von Mises opisuje skutki rządowej ingerencji w swobodną wymianę handlową. Autor podejmuje tematykę zasad jakimi rządziły się ustroje socjalistyczne ukazując liczne absurdy tez stawianych przez socjalistów. Zauważa, że ludzie nie wyciągają wniosków ze wszystkich nieudanych eksperymentów jakimi były omówionie w książce ustroje totalitarno-socjalistyczne. Książka ta może stać się ważnym orężem w walce o obronę kapitalizmu i wolnego rynku przed niesłusznymi oskarżeniami. Gorąco zachęcamy Państwa do jej przeczytania.

To książka o dwóch systemach zarządzania społeczeństwami: biurokratycznym i nastawionym na zysk. Każdy z nas funkcjonuje albo w jednym albo w drugim i, jak twierdzi Mises, innej możliwości nie ma. Każdy z tych systemów formatuje zarówno zachowania pojedynczych ludzi oraz społeczeństw. Mises udowadnia, że wpływ systemu biurokratycznego jest niestety zgubny. Według niego jego funkcjonowanie przypomina hodowlę krów, przy czym krowami są ludzie, a hodowca jest tylko jeden – tyran. Dlaczego jednak większości z nas ten system tak bardzo się podoba? Odpowiedź znajdą Państwo w tej książce.

Książka „Zapadnia – człowiek i socjalizm” nie jest typową ideologiczną krytyką systemu socjalistycznego, ale próbą głębszej analizy i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Anatolij Fiedosiejew rzeczowo opowiada w niej o problemach, z którymi się spotykał i starał się wywnioskować, skąd się wzięły. Zebrał i przeanalizował na jej stronach znaczną liczbę przypadków z życia wziętych, które opisał barwnym i pełnym ekspresji językiem. Taką rzetelną i merytoryczną lekturę można śmiało polecić zarówno rządzącym, jak i rządzonym, aby wyciągnęli wnioski z niedawnej przeszłości i nie wierzyli w projekty polityczno-gospodarcze rodem ze słusznie minionej epoki. Filmowy zwiastun książki „Zapadnia. Człowiek i Socjalizm.”

Książka stanowi zbiór faktów i ciekawostek istotnych dla zrozumienia na czym polega demokracja bezpośrednia. I zastanawiania się czy u nas coś takiego by zadziałało. Prezydent, który jeździ samotnie ogólnie dostępnym pociągiem? No jakże tak! Przecież na tym cierpiałby wizerunek i godność urzędu. A gdzie mknąca po bezdrożach i miastach kawalkada samochodów na sygnale. Wszak obywatel musi wiedzieć, KTO jedzie. Książka napisana jest na tyle przejrzyście, że może służyć jako materiał do rozmów z młodzieżą (14+) na temat mechanizmów rynkowych, ekonomicznych i politycznych. Zwiastun książki „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?” Dyskusja na temat tego czy możemy być drugą Szwajcarią?

Zaplanuj historię
Czy Europa, w której żyjemy chyli się ku upadkowi? Pewnie wiele dalibyśmy za to, żeby mieć dostęp do twardych danych, które potwierdzają lub obalają tę tezę. John Glubb w książce „Cykl Życia Imperium” i „W poszukiwaniu środków zaradczych” poszukuje sztywnych praw rządzących losami państw, które wpływają na losy innych nacji, a nawet świata. I znajduje je, dając czytelnikowi świetne narzędzie do analizy współczesności.
Jak długo żyje imperium
W kolejnej pozycji z serii Biblioteka Rządzących i Rządzonych fundacji PAFERE John Glubb bierze pod lupę dzieje kilkunastu mocarstw i rozkłada je na kolejne fazy rozwoju. Przygląda się między innymi Imperium Rzymskiemu, Arabskiemu, imperium Mameluków czy Osmańskiemu oraz Wielkiej Brytanii. Stara się znaleźć prawidłowości właściwe każdej z faz oraz jak najwięcej punktów wspólnych. I pyta – czy imperium musi upaść?
Kobiety a imperium
Podczas swej analizy porusza wiele interesujących kwestii. Zastanawia się na przykład nad rolą edukacji i uniwersytetów. Dlaczego waga wykształcenia rośnie w końcowej fazie trwania mocarstw? Autor obserwuje także takie kwestie, jak wartości społeczeństw w poszczególnych etapach rozwoju mocarstw, ich organizację, aspiracje, a nawet skłonności do lenistwa czy upodobanie luksusu.
Narzędzie analizy
Atrakcyjność publikacji Glubb’a leży głównie w możliwości przyjrzenia się naszym czasom przez pryzmat jego analizy. Czy możemy wyciągnąć z historii wnioski dla nas samych dzisiaj i nie popełniać tych samych błędów?
Lekcja historii w pigułce
W drugiej części publikacji John Glubb stara się podać receptę na udane trwanie silnych państw. Część jego obserwacji jest ciekawa, niektóre mogą irytować. Wszystkie zaś są świetną okazją do dyskusji i przemyśleń. „Cykl Życia Imperiów”… to kolejna pozycja dla tych, którzy chcą zrozumieć mechanizm działania świata. Co ważne, książkę szybko się czyta. To lekcja historii w pigułce.
Ta książka to bestseller. Są osoby, które kupują ją hurtowo, by rozdać swoim znajomym.
Audiobook dostępny jest na portalu legimi:
https://www.legimi.pl/ebook-cykl-zycia-imperium-john-bagott-glubb,b740555.html
Książka papierowa dostępna jest na portalu bonito:
https://bonito.pl/produkt/cykl-ycia-imperium-w-poszukiwaniu-srodkow-zaradczych-2
E-book dostępny jest na books google:
https://books.google.pl/books?id=tYFlDwAAQBAJ

Brak towarów na półkach, długie kolejki, bieda – to tylko nieliczne z problemów, które na co dzień towarzyszyły mieszkańcom krajów socjalistycznych. Porażka tego systemu udowodniła, że żadna jednostka ani grupa nie ma wystarczającej wiedzy, by planować i organizować centralnie działania, takie jak produkcja, dystrybucja czy inwestycje. Społeczeństwo oparte jest o działania spontaniczne, a nie o zaplanowany ład. Upadek Związku Sowieckiego w wielu krajach oznaczał koniec socjalizmu oraz początek nowego systemu. Jakiego? Na to pytanie niestety nikt nie znał dobrej odpowiedzi.
Książka ta w przystępny sposób opowiada historię kraju, który podjął się najbardziej radykalnych zmian ze wszystkich krajów socjalistycznych. Kraju, w którym powstały takie firmy jak KaZaA czy Skype. Estonia, bo o niej mowa, jest obecnie światowym liderem technologicznym oraz jednym z najmniej zadłużonych krajów na świecie. Mimo, że jej historia przepełniona jest wojnami, uciskiem i niewolą, to jednak jest to historia z „happy endem”. Śledząc kolejne strony książki dowiemy się nie tylko na czym polegała śpiewająca rewolucja, ale także jaka jest różnica między systemem socjalistycznym i kapitalistycznym oraz dlaczego reformy wolnorynkowe przyniosły tak oszołamiający efekt. Działania estońskiego rządu faktycznie wywróciły gospodarkę do góry nogami, co dziś określa się „terapią szokową”. Uwolnienie cen, stabilizacja waluty, prywatyzacja, uwolnienie handlu – oznaczały natychmiastowe zerwanie z sowiecką przeszłością i stworzenie podwalin pod rządy prawa. A był to tylko początek dla całego szeregu reform. Efektem tych działań był „cud gospodarczy”, o którym rozpisywały się największe tytuły na świecie.
Celem autorki jest przedstawienie skomplikowanego i wymagającego procesu, jakim jest transformacja ustrojowa, w prosty i zrozumiały sposób. Jest to tym ważniejsze, że wnioski z historii Estonii mogą wyciągnąć nie tylko kolejne pokolenia, ale także kraje, które do dzisiaj zmagają się z socjalistyczną spuścizną.

Współczesne demokracje, w sensie ustrojowym, można podzielić na demokracje parlamentarno-gabinetowe, demokracje prezydenckie i demokracje parlamentarno-prezydenckie. Osobliwe, jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie ustrojowe reprezentuje w świecie tradycyjnych demokracji ustrój państwowy Szwajcarii, który jest przykładem systemu rządów zgromadzenia lub demokracji bezpośredniej.
W książce prof. Mirosława Matyi pt. „Szwajcarska demokracja bezpośrednia szansa dla Polski?” przedstawiony został system polityczny Szwajcarii oparty na demokracji bezpośredniej czyli woli ludu. Autor pisze o „demokratycznym fenomenie” szwajcarskiego ustroju politycznego, który jest unikatowy w skali światowej i podejmuje interesujący temat wprowadzenia instrumentów demokracji bezpośredniej w Polsce.
Demokracja bezpośrednia jest ustrojem politycznym, w którym decyzje podejmuje się przez głosowanie ludowe w ramach referendum, a mogą wziąć w nim udział wszyscy posiadający czynne prawo wyborcze. Obywatele mają więc większy i bezpośredni wpływ na podejmowane decyzje niż w większości państw z demokracją pośrednią.
Szwajcarski system polityczny jest wyjątkowy pod wieloma względami. Począwszy od nietypowych dla państw europejskich uregulowań w zakresie funkcjonowania egzekutywy, przez bardzo silny system federalny, wieczysta neutralność państwa a na regulacjach dotyczących partii politycznych i bikameralizmie w ramach legislatywy skończywszy. Demokracja w wydaniu szwajcarskim polega przede wszystkim na trzech instrumentach: inicjatywie ludowej, referendum i zgromadzeniu ludowym.
Historia rozwoju państwowości Szwajcarii jest niewątpliwie kluczem do zrozumienia funkcjonowania jej instytucji ustrojowych oraz systemu politycznego.
Uchwalenie Konstytucji Federalnej w 1848 roku było ważkie dla kształtowania systemu politycznego Szwajcarii. Utworzono bowiem wówczas system zarządzania państwem osadzony w demokracji bezpośredniej, pozostawiając konsekwentnie sprawy lokalne w gestii władz gminnych i kantonalnych.
Zdaniem autora elementem determinującym system polityczny Szwajcarii jest przede wszystkim jej wielokulturowość, która opiera się na dwóch federalistycznych filarach.
Po pierwsze, na wyrzeczeniu się idei tworzenia monokulturowego, jednojęzycznego państwa narodowego.
Po drugie na takiej władzy demokratycznej, która faworyzuje i umacnia podział władzy politycznej między grupy wyznaniowe (protestantów i katolików), językowe (niemiecką, francuską, włoską i retoromańską), i zawodowe (pracodawców i związki zawodowe).
Bardzo ciekawy dla polskiego Czytelnika jest fragment książki, w którym podjęta została próba analizy zastosowania szwajcarskich rozwiązań systemowo-ustrojowych na polskim gruncie politycznym.
Autor próbuje odpowiedzieć na trudne pytanie: czy demokracja w wydaniu szwajcarskim ma szanse powodzenia w Polsce?

W latach 80-tych XX wieku gospodarka Nowej Zelandii była w ruinie. Inflacja szalała, krzywa wzrostu gospodarczego ani drgnęła, a nabrzmiewający dług publiczny bił kolejne rekordy. Obecnie Nowa Zelandia zajmuje czołowe pozycje w niemal każdym rankingu dotyczącym dobrobytu i dobrego zarządzania, wyprzedzając wiele krajów, między innymi Stany Zjednoczone.
Jak to się stało?
Pod przywództwem dwojga polityków z rywalizujących ze sobą partii, Sir Rogera Douglasa i Ruth Richardson, Nowa Zelandia zdołała powrócić do rzeczywistości ekonomicznej i podjąć wiele trudnych decyzji politycznych. Opowiada o tym analiza przypadku Nowej Zelandii zawarta w tej książce.
Przypadek Nowej Zelandii oferuje lekcję każdej demokracji, która w wyniku krótkowzrocznych i egoistycznych działań polityków oraz ich popleczników staje w obliczu kryzysu fiskalnego, ekonomicznego i w końcu politycznego.

„Polski Rząd Narodowy – Koniec Rządów Większości Sejmowej” to wyjątkowa publikacja autorstwa Mariana Waszkielewicza. Autor przedstawia swoją wizję demokratycznej i sprawiedliwej Polski, wzorowanej na szwajcarskim modelu demokracji bezpośredniej, krytykując aktualny system polityczny, który daje przewagę rządzących nad Narodem Książka jest wynikiem wieloletnich przemyśleń i analiz autora, który z pasją i determinacją dąży do wprowadzenia realnych zmian w Polsce. Waszkielewicz porusza konieczność zmiany obowiązującej konstytucji w kierunku zrównania kompetencji obu izb parlamentu, decentralizacji władzy, zmiany sposobu wyłaniania rządu, wprowadzenia instrumentów demokracji bezpośredniej, aby Polacy mieli większy wpływ na decyzje polityczne. Publikacja ta jest nie tylko manifestem politycznym, ale także inspiracją do działania dla wszystkich, którzy pragną lepszej przyszłości dla naszego kraju. Pod rządami konstytucji zaproponowanej przez Waszkielewicza wyborcy będą kształtować przepisy prawa poprzez Inicjatywę obywatelską w sprawie
częściowej zmiany konstytucji i poprzez referendum fakultatywne zwane niejednokrotnie Wetem obywatelskim, umożliwiającym odrzucenie niektórych przepisów prawnych przed ich wejściem do porządku prawnego. Oto fragment opinii, żyjącego w Szwajcarii Profesora Mirosława Matyji: „[…] książka ta zawiera wizję, której większość z nas w Polsce nie posiada. Wizję, która nawiązuje do odzyskania prawdziwej wolności i demokracji przez polskich obywateli. Wizję, którą warto poznać, aby w ogóle zrozumieć, w jakich warunkach żyjemy, a w jakich moglibyśmy żyć.”
Książka w wersji papierowej dostępna tutaj: https://amzn.eu/d/dQb2OaX
Książka w wersji eBook dostępna tutaj: https://www.estante.pl/produkt/autor/marian-waszkielewicz/polski-rzad-narodowy-koniec-rzadow-wiekszosci-sejmowej/

Czy można szkodzić obywatelom nie będąc przestępcą? Można i to jak najbardziej. Na konkretnym i udokumentowanym przykładzie autor odkrywa przed czytelnikiem patologiczne mechanizmy rządzenia gminą. Jeśli komuś wydaje się, że Polska jest państwem prawa, to może przekonać się na czym to „prawo” polega.

„Nie ma lepszego, bardziej subtelnego i pewniejszego sposobu niszczenia podstaw funkcjonowania społeczeństwa od psucia pieniądza. Przez ciągły proces inflacji rządy mogą w niedostrzegalny sposób konfiskować ważną część bogactwa swoich obywateli… Proces ten wykorzystuje wszystkie ukryte siły ekonomii po stronie destrukcji i czyni to w sposób, którego nawet jeden człowiek na milion nie jest w stanie zrozumieć”.
John Maynard Keynes
Inflacja jako proceder psucia pieniądza jest znana od stuleci. Początkowo polegała na fałszowaniu złota i srebra w monetach. Obecnie emitenci mają dużo większe możliwości. Jeżeli chcemy się skutecznie bronić przed inflacją, musimy najpierw dobrze ją poznać. Właśnie dlatego jest to książka, którą każdy powinien przeczytać. Autor w przystępny sposób tłumaczy proceder, dzięki któremu obywatele są okradani zgodnie w prawem. Wykorzystują go prawie wszyscy ludzie władzy, zaczynając od starożytności, w ten sposób rujnując nieświadome społeczeństwa. Po przeczytaniu tej książki, każdy będzie mógł się poczuć jak jeden na milion wg Johna Maynarda Keynesa. Staniemy się świadomym społeczeństwem nie pozwalającym na konfiskatę naszego majątku.

“Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna przyjmuje za niewzruszalną prawdę niezwykle proste i zrozumiałe dla każdego Boże wytyczne dotyczące warunków dobrego gospodarowania i korzystania z jego owoców przez człowieka. Wytyczne te to: Przykazanie VII, zakazujące zawłaszczania cudzej własności, i Przykazanie X, zakazujące pożądliwości tego, co cudze”.
Jan Michał Małek
Gwarancją ciekawej lektury jest doborowe grono autorów, który przytaczając wybrane fragmenty Biblii i Nowego Testamentu odnoszące się do kwestii ekonomicznych, wyjaśniają jaki ustrój byłby najwłaściwszy dla obywateli.
Podkreślają, że musi on opierać się na poszanowaniu własności prywatnej, a nie rabowaniu obywateli oraz rozdawnictwu cudzej własności.
Z naszej książki dowiesz się m.in:
- Działania gospodarcze mają wartość moralną, gdyż służą ludziom, a mianowicie pozwalają zaspokoić ich materialne potrzeby. Przez to są z natury dobre i pożyteczne.
- Pismo Święte potępia niepłacenie za pracę.
- Pismo Święte potępia wymuszenia i wyzysk podatkowy ze strony władzy czyli grabież korporacyjna.
- Gospodarka oparta na własności i pracy jest zdrowa i moralna.
- Biblijna dzielna kobieta wzorowo realizuje powołanie przedsiębiorcy: jest pracowita, inteligentna, operatywna, wymagająca, a zarazem ma na względzie Boga, rodzinę i ludzi w potrzebie.
- Kto nie stara się być gospodarnym inwestując, obracając kapitałem i pomnażając majątek, ten grzeszy i zostanie surowo ukarany.
- W przypowieści o robotnikach w winnicy Jezus popiera swobodę umów.
- Federalizm to zasada głosząca, że ustrój polityczny powinien opierać się na dobrowolnej współpracy sił społecznych, które zachowują swoją tożsamość.
- Wielkim złem jest odbieranie poszczególnym ludziom i powierzanie społeczności tego, co mogą oni wykonać z własnej inicjatywy i własnymi siłami.
- Państwo opiekuńcze powoduje utratę ludzkich energii…
Więcej o książce „Chrześcijańska Myśl Ekonomiczna” w artykule: https://www.pafere.org/2021/04/18/artykuly/nie-jestesmy-skazani-na-trzecia-droge/

Demokracja wbrew pozorom ma wiele twarzy. Ba, może być nawet bardzo niedemokratyczna. Czy w Polsce mamy właśnie do czynienia z taką niedemokratyczną demokracją? A może nasza demokracja służy do tego, by ktoś łatwo mógł nami zarządzać? Po przeczytaniu tej książki każdy będzie umiał na te pytania odpowiedzieć.

Książka napisana przez dwójkę młodych ludzi, ciekawych świata, otwartych na wiedzę, analizujących rzeczywistość spojrzeniem nieskażonym medialną propagandą. Anna Balawejder
w żywy sposób pokazuje jak daleko odbiegają wyobrażenia o prowadzeniu biznesu od twardej rzeczywistości. Z kolei Krzysztof Dudzic bardzo rzeczowo tłumaczy, dlaczego Szwajcaria jest krajem bogatym. Jego wywód również daleko odbiega od utartych stereotypów na ten temat.

Zdaniem autora system edukacji jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania społeczeństwa, ponieważ od prawidłowego kształcenia zalezy przyszły kształt krajowej polityki, gospodarki i społeczeństwa. Jeśli na tym etapie najmłodsi obywatele dostaną do ręki skuteczne narzędzia zamiany otaczającej rzeczywistości na lepsze i wykształcą w sobie pozytywne cechy, to będą w stanie uformować doskonalsze otoczenie, stworzyć korzystniejsze warunki życia i efektywniej rozwiązywać trapiące nas problemy.
W pierwszej części książki przedstawiono diagnozę systemu oświaty, zawierającą możliwie najszersze spojrzenie na wiele aspektów związanych z omawianym tematem. W drugim rozdziale podano prawdopodobne przyczyny wystą[pienia zaobreswowanych zajwisk i wyjaśniono mechanizmy ich powstawania. W zakończeniu zawarto wnioski i rekomendacje, możliwe alternatywy i metody osiągnięcia pożądanych celów. Podsumowanie zawiera listę zwięzłych postulatów dla decydentów politycznych i społeczeństwa. Wszystkie idee, obserwacje i wnioski poparto wynikami licznych badań i potwierdzono opiniami ekspertów w dziedzinie edukacji.
Niniejsza publikacja skierowana jest do nowych, młodych, energicznych liderów lokalnych społeczności, działaczy społecznych, przedsiębiorców, nauczycieli, dziennikarzy, naukowców, wizjonerów, intelektualistów, aspirujących do czegoś więcej niż rola biernego obserwatora na arenie polityczno-gospodarczo-społecznej. przeznaczona jest również dla „zwykłych ludzi”, rodziców, którym zależy na dobrej przyszłości ich dzieci.

Unikalna książka, która w przystępny sposób przedstawia charakterystykę ludzi władzy. Ludzi, od których zależy czy żyje nam się dobrze, czy źle, ludzi, od których zależy stopień naszej indywidualnej wolności. Kim oni są? Autor zdecydowanie twierdzi, że na pewno nie aniołami.
Czy rządzący mogą działać na niekorzyść obywateli? Na czym polega dobre rządzenie krajem? Dlaczego rządzący robią to co nam się nie podoba? Jak władza zmienia ludzi? Na te i wiele innych podobnych pytań książka udziela uniwersalnych odpowiedzi.
Audiobook dostępny na portalu Legimi:
https://www.legimi.pl/ebook-co-kazdy-nastolatek-o-rzadzacych-wiedziec-powinien-jan-kuban,b901008.html

W niemal wszystkich krajach współczesnego świata toczy się proceder stopniowego zawłaszczania przez instytucje rządowe coraz to nowych przestrzeni, uznawanych dotychczas za naturalne domeny swobodnej aktywności obywateli. Odgórna propaganda, po kolejnych liftingach, na nowo lansuje etatyzm – koncepcję państwa omnipotentnego – jako jedynie słuszną dla funkcjonowania społeczeństwa. Tę samą, która w XX wieku umożliwiła rozwój tyranii komunizmu i faszyzmu, i która stanowiła prawdziwe podłoże największych kryzysów, z „Wielkim Kryzysem” lat 30-tych na czele.
Mimo ewidentnych kontrargumentów, jakich dostarcza życie, wciąż zbyt wielu ludzi łudzi się, że władza państwowa to najwłaściwsza droga skutecznego rozwiązania ich problemów oraz że uczyni to bezinteresownie i za darmo – chociaż stare przysłowie przestrzega, że darmowy ser jest tylko w pułapce na myszy…
W Polsce od z górą 30-tu lat, po każdych wyborach możemy jedynie oglądać, jak kolejne ekipy rządowe – wbrew obiecywanym reformom – ochoczo przejmują stery narastającego centralizmu.
Komu służy etatyzm? Jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za bierność wobec państwa ingerującego w najdrobniejsze szczegóły naszego życia? W jaki sposób położyć temu kres? Dowiesz się po przeczytaniu tej książki.